24 Mart 2012 Cumartesi

kelimenin gücü

Ödev verilmese bir şey yazamıyorum bu aralar..İnsan var olduktan bir süre sonra kendini tehlikelere karışı koruma ve hayatı daha kolay bir hale getirmek için kendini ifade etmek istedi ve bunun sonucunda konuşmayı öğrendi.
Fakat konuşmayı yeni öğrenen insanoğlu kelimelerin gücünü henüz fark edemediğinden bazı yanlışlar yaptı. Rüyasını tabir ettirmek isteyen Padişaha falcının  “efendim, sizin yakın çevrenizde ki insanlar sizden önce ölecek ve siz çok üzüleceksiniz” dedikten sonra Padişahın sinirlenip idamına karar vermesi ve bir diğer falcının aynı rüyayı “efendim, siz yakınlarınızdan daha uzun bir ömre sahip olacaksınız” şeklinde yorumladığından ödüllendirilmesi gibi…  Aynı durumu farkı kelimelerle ifade etmek sonuçları önemli ölçüde değiştirir.  Kendimizi ifade etme ihtiyacından doğan dil, doğru kelimeleri seçemediğimizden anlatmak istediklerimiz anlaşılmaz bir hal aldı. Bunun yanında insan kelimeleri kullanmakta ustalaşıp doğru kelimeleri bulduğunda tüm yanlışlar düzeldi…
Düşünerek, doğru kelimeleri seçerek  konuşan insan kazandı. Kurulan doğru cümle kadar söylenen insanında doğru olması gerekiyordu. Sözü bilenin kişinin işi yolunda gitti.
Yunus Emre de öyle dememiş miydi? Savaşları başlatan da bitirende bir söz değil miydi?
Sözü bilen kişinin yüzünü ağ ede bir söz
Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz
Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı
Söz ola ağulu aşı yağ ile bağ ede bir söz           
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder